top of page
estetichna-ginekoligia.jpg

Естетична гинекология

Естетичната гинекология е сравнително ново направление в специалността „Акушерство и гинекология“, което стана по-известно в България през последните няколко години. Естетичната гинекология намира приложение при жените в различни етапи от живота им – от репродуктивната възраст през следродилния период до постменопаузалния и е свързана с извършването на мини инвазивни или неинвазивни интервенции в интимната област с цел корекция на анатомията ѝ, лечение на вулво-вагиналната атрофия, кожни хиперпигментации.

Процедури с хиалуронова киселина

В гинекологията се използва предимно органична, стабилизирана и напълно резорбируема хиалуронова киселина, съобразена с анатомичното устройство на тъканите в интимната зона. Процедурите се кратки, а резултатите са налице веднага.

Хиалуроновата киселина е глюкозаминогликан, който участва в изграждането на много тъкани и органи в човешкото тяло. Притежава свойството да задържа вода 1000 пъти над молекулното си тегло, с което осигурява хидратацията и добрия външен вид на кожата и лигавиците, стимулира фибробластите и колеганогенезата.

 

Процедури с хиалуронова киселина могат да се прилагат при състояния на:

  • Вагинална сухота в менопаузалния период – дължи се на хормонален дефицит. С     напредване на възрастта вагиналната лигавица изтънява, намалява еластичността ѝ, става лесно ранима. Тези промени водят до смутено овлажняване и болезненост по време на полов контакт.
     

  • Вагинална сухота след раждане – особено изразена в лактационния период.
     

  • Вагинална сухота след химио- и лъчетерапия.
     

  • За увеличаване обема на големите срамни устни при хипотрофията им и за подобряване текстурата на кожата им.
     

  • С цел корекция на белег от епизиотомия.
     

  • За запълване на кожни вдлъбнатини в гениталната област след оперативни интервенции.
     

  • При релаксация на влагалището за постигане на нехирургично стесняване.
     

  • При липса на удовлетворение от сексуалния акт и намалено либидо – с цел „увеличаване” на G-точката.
     

  • В някои случаи с рецидивиращи вагинални инфекции.

Плазмотерапия (PRP-терапия) в гинекологията

В гинекологията плазмотерапията намира приложение за регенериране и оздравяване на вагиналната лигавица и кожата на вулвата при вулво-вагинална атрофия. Повлиява оплаквания като парене, сърбеж, болка при полов контакт, лесна ранимост на влагалищната лигавица.

 

В кои случаи в гинекологията е подходяща PRP-терапията?

В гинекологията плазмотерапията намира приложение за регенериране и оздравяване на вагиналната лигавица и кожата на вулвата при вулво-вагинална атрофия. Повлиява оплаквания като парене, сърбеж, болка при полов контакт, лесна ранимост на влагалищната лигавица. Също така подпомага процесите на зарастване и възстановяване на увредените тъкани след раждане, вкл. и епизиотомия, оперативни рани след хирургични интервенции.

Плазмотерапията повишава синтеза на колаген и стабилизира колагеновите и еластинови влакна, като по този начин подсилва съединителната тъкан на влагалището и около уретрата и повлиява симптомите на стрес инконтиненцията при жени – неволно уриниране при кихане, кашляне, тичане.

Изключително добър ефект в лечението на вагиналната атрофия и стрес инконтиненцията се постига при комбинирането на плазмотерапия с лазерна вагинална терапия и поставянето на хиалуронова киселина в гениталната област.

PRP-терапията е подходяща и в комбинация с мезотерапия на вулвата при вулварна атрофия.

Лазерна терапия на влагалище

Вагиналната лазерна терапия е нехирургична и неинвазивна процедура за лечение на стрес инконтиненция, вагинална атрофия и синдром на вагинална релаксация.

 

Какво е вагинална лазерна терапия и за лечение на какви състояния се използва?

Това е нехирургична и неинвазивна процедура, използваща лазерна енергия за лечение на:

  • стрес инконтиненция – неволево изпускане на урина при повишаване на коремното налягане – например при кихане, кашляне, вдигане на тежки предмети, изкачване на стъпала, тичане. Основната причина за това е загуба на колаген и еластин във вагиналната тъкан и намаления тонус на мускулите на тазовото дъно. Това е причина за промяна на нормалното анатомично положение на пикочния мехур и уретрата и поява на симптоми на стрес инконтиненция. Факторите, които могат да доведат до стрес инконтинецията, са бременност, раждане, тазови операции, тазови травми, възрастови изменения на тъканите, наднормено тегло и др.

  • вагинална атрофия – изтъняване на вагиналната лигавица и намаляване на еластичността ѝ, особено изразени по време на кърмене и в периода преди и след настъпване на менопауза. Тези промени водят до нарушено овлажняване, сухота, чувство за парене и болезненост по време на полов контакт, понякога и кървене в резултат на механична травма на влагалищната лигавица, чести и повтарящи се инфекции на пикочния мехур. Oсновната причина за вагиналната атрофия са намалените нива на естрогените, които поддържат доброто състояние на влагалищната лигавица, уретрата и пикочния мехур.

  • синдром на вагинална релаксация (чувство за отпуснато и разширено влагалище) – причина за липсата на удоволствие от сексуалния акт и намаляване на либидото. Това състояние се среща често след бременност и раждане поради спад в тонуса на тазовата мускулатура и отслабване на тазовите лигаменти, поддържащи нормалното положение на матката и влагалището.

ДЕЙНОСТИ: Our Services
bottom of page